
Nowy podatek od plastiku (single use plastic)
Priorytetem Unii Europejskiej jest walka z zanieczyszczeniem środowiska. Jedną z dróg obranych przez Unię jest promowanie obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. W tym celu wydano dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zakazuje ona wprowadzania do obrotu określonych produktów z tworzyw sztucznych oraz wprowadza opłatę pobieraną od podmiotów wprowadzających do obrotu produkty z tworzyw sztucznych, a w niektórych przypadkach również od konsumentów, którzy je nabywają.
Przepisy dyrektywy zostały implementowane w Polsce do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
Zmniejszenie stosowania produktów z tworzyw sztucznych
Opłatę od użytkownika końcowego muszą pobierać przedsiębiorcy oferujący produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty. Obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorcy oferującego te produkty za pomocą urządzenia vendingowego.
Opłata dotyczy:
- kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
- pojemników na żywność, tj. pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która:
- jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
- jest zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika, oraz
- jest gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie,
- w tym pojemniki na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.
Opłata wynosi 20 gr od kubka oraz 25 gr od pojemnika na żywność.
Opłatę wnosi się na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce jej pobrania w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana.