Skip to content

Wybory prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie 2025 - lista kandydatów.

IQ-@rius Mar/15/20253402

Wybory prezydenckie 2025 – lista kandydatów.

Wybory na prezydenta. Polska 2025.

   

Wybory na prezydenta. Polska 2025.
Wybory na prezydenta. Polska 2025

Wybory prezydenckie w Polsce 2025. Co należy wiedzieć?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Ewentualna (a najbardziej prawdopodobna) druga tura została zaplanowana na 1 czerwca. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej upływa 24 marca 2025 roku. Tego dnia dowiemy się więc, ile komitetów wyborczych się zgłosiło. Ostateczny termin rejestracji kandydatów, którzy uzyskają wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia, przypada na 8 kwietnia 2025 roku. Dopiero jednak 28 kwietnia 2025 r. z obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej dowiemy się, jak wygląda lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r.

Wybory 2025 – Oficjalnie zarejestrowani kandydaci na prezydenta RP

Poniżej przedstawiamy listę potencjalnych kandydatów, którzy publicznie ogłosili swój start w wyborach i prowadzą zbiórkę podpisów, aby spełnić wymogi formalne. Wśród startujących znajdują się  zarówno doświadczeni politycy, jak i osoby spoza głównego nurtu, reprezentujące różne środowiska – od lewicy po skrajną prawicę. Nazwiska podano w kolejności alfabetycznej.

Artur Bartoszewicz (51 lat) – doktor nauk ekonomicznych. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspert w zakresie polityki społecznej w takich dziedzinach jak analiza ekonomiczno-finansowa, pomoc publiczna i fundusze UE. Wykładowca w Instytucie Rozwoju Gospodarczego Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej był także społecznym doradcą Ministrów Zdrowia prof. Zbigniewa Religii oraz prof. Mariana Zembali.

Magdalena Biejat (43 lata) – polityk i senator Nowej Lewicy. Wicemarszałek Senatu XI kadencji, z zawodu socjolog. Ukończyła socjologię na Universidad Complutense de Madrid. W przeszłości pracowała jako tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej oraz była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego.

Marcin Bugajski (47 lat) – BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY. Urzędnik i prawnik, w 2010 wiceprezydent Łodzi, w latach 2010–2014 członek zarządu województwa łódzkiego IV kadencji. Nie uzyskał mandatu w wyborach do Europarlamentu w 2024.

Kamil Krzysztof Całek (38 lat) – prawnik, nauczyciel akademicki na stanowisku profesora uczelni, działacz społeczny, polityczny i sportowy. W 2024 r. Ekspert Komisji Europejskiej w obszarze nauk prawnych. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego. Od 2023 r.  pracownik naukowy Uniwersytetu Azteca w Azji ( Azteca Center for Highier Education in Asia/ India) oraz profesor innych uczelni zagranicznych. Zaangażowany w działalność na rzecz praw człowieka (przedstawiciel Organization for Human Rights Defence). Program wyborczy dra Kamila Krzysztofa Całek to odpowiedź na potrzeby zwykłych ludzi.

Katarzyna Cichos (38 lat) – doktor nauk prawnych, kandydatka niezależna. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W swojej karierze zawodowej związana była z organizacjami pozarządowymi oraz pracowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką książek i artykułów z zakresu prawa międzynarodowego oraz prawno-instytucjonalnych aspektów rozwoju.

Jolanda Duda (xx lat) – finansistka z Chełmna. Nie zdobyła mandatu w wybrach do Parlamentu Europejskiego.

Szymon Hołownia (48 lat) – lider Polski 2050, wspierany przez PSL. Wykształcenie średnie. Obecni pełni funckcję marszałka Sejmu, wcześniej przez lata był publicystą Newsweeka oraz prezenterem w polskiej edycji popularnego programu rozrywkowego X Factor.

Dawid Bohdan Jackiewicz (52 lata) – b. minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło. Jest ojcem dwójki synów, wspaniałych chłopców, o których los się martwi. Tak jak o swój los i los swoich bliskich martwi się większość Polaków…

Marek Jakubiak (65 lat) – przedstawiciel Wolnych Republikanów, przedsiębiorca i były poseł. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Dominika Jasińska (xx lat) – certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, mediatorka, przedsiębiorczyni i kandydatka na urząd Prezydenta RP …

Jan Kubań (xx lat – dostępne źródła nie podają jego daty urodzenia ani wieku) – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, właściciel firmy IT, wolnościowiec, alpinista, facet z głową na karku, działający oddolnie i przede wszystkim człowiek czynu. 

Wiesław Lewicki (55 lat) – przewodniczący partii Normalny Kraj, powstałej w 2015 roku w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu „Republikanie,” wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy.

Maciej Maciak (55 lat) – Wykształcenie średnie. Dziennikarz oraz właściciel telewizji CW 24tv. Pierwszy raz kandydował w wyborach samorządowych w 2006 roku do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nie uzyskał jednak mandatu otrzymując 500 głosów (0,4 proc.). Dwukrotnie próbował sił w wyborach na prezydenta Włocławka w 2018 i 2024 roku, jednak nie wygrał wyborów. W 2022 roku założył społeczno-polityczny Ruch Dobrobytu i Pokoju. W 2023 roku wystartował w wyborach parlamentarnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Otrzymał 1298 głosów (0,24 proc.) i nie uzyskał mandatu posła na Sejm RP.

Eugeniusz Maciejewski (70 lat) – prezes partii PIAST – JMENiŚ. Wielokrotnie, bez powodzenia, startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Chciał również zostać burmistrzem Turku.

Karol Nawrocki (42 lata) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podający się za bezpartyjnego kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Historyk z doktoratem i były bokser. Ukończył Uniwersytet Gdański.

Wojciech Papis (55 lat) – bezpartyjny przedsiębiorca z branży drzewnej i budowlanej, członek Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Jakub Perkowski (xx lat) – ekonomista, działacz nacjonalistyczny z Warszawy. Nie uzyskał mandatu w wyborach do europarlamentu. Członek partii politycznej: Federacja dla Rzeczypospolitej

Sebastian Ross (xx lat) – socjalistofob (Jak sam siebie określa na fejsbuku)

Włodzimierz Rynkowski (xx lat) – polski działacz społeczny i polityczny, pełniący funkcję przewodniczącego Związku Słowiańskiego od 2022 roku.

Joanna Senyszyn (76 lat) – polityczka lewicowa, wcześniej związana z SLD, obecnie kandydatka niezależna. Profesor nauk ekonomicznych, ukończyła Uniwersytet Gdański.

Krzysztof Andrzej Sitko (xx lat) – (Alternatywa Społeczna)

Aldona Skirgiełło (xx lat) – kandydatka Samoobrony, znana z programu „Żony Podlasia.

Krzysztof Jakub Stanowski (42 lata) – dziennikarz sportowy i właściciel popularnego Kanału Zero na YouTube. Wykształcenie średnie. Kandydat ogłosił, że wcale nie zamierza zostać prezydentem, „obiecuje tylko dobrą zabawę,” a poprzez udział w wyścigu wyborczym planuje obnażyć kulisy polskiej klasy politycznej, która jego zdaniem na co dzień zajmuje się głównie robieniem sobie żartów z obywateli. 

Romuald Starosielec (xx lat) – Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim i Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W 2019 r. i w l. 2020-2023 prezes partii Jedność Narodu. Obecnie jest prezesem partii Ruch Naprawy Polski. W 2018 r. bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Piotr Szumlewicz (49 lat) – działacz związkowy i lewicowy publicysta, jeden z założycieli Krytyki Politycznej, z której wystąpił w 2003 roku, a także zaangażowany w obronę praw pracowniczych szef związku zawodowego Zawodowa Alternatywa. Absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.

Krzysztof Tołwiński (xx lat) – polski polityk, samorządowiec i rolnik, w 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w latach 2010–2011 poseł na Sejm VI kadencji.

Paweł Tanajno (56 lat) – laandydat Polski Liberalnej Przedsiębiorców.

Rafał Trzaskowski (53 lata) – prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Doktor nauk humanistycznych, ukończył stosunki międzynarodowe i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. W przeszłości był m.in. europosłem, ministrem administracji i cyfryzacji oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Marek Woch (46 lat) – doktor nauk prawnych i samorządowiec, prezes Ogólnopolskiej Federacji “Bezpartyjni i Samorządowcy.” Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.

Adrian Zandberg (45 lat) – historyk i programista, współprzewodniczący lewicowej partii Razem. Jest doktorem nauk humanistycznych, ukończył Uniwersytet Warszawski.

Stanisław Żółtek (45 lat) – ostatni, wpisany na listę 33-ci kandydat, były współpracownik były współpracownik Janusza Korwin-Mikkego. Teraz przed nim trudne zadanie zebrania 100 tysięcy podpisów. W poprzednich wyborach w 2020 roku ta sztuka mu się udała, choć jego wynik w pierwszej turze mógł być rozczarowujący. Żółtek otrzymał zaledwie nieco ponad 45 tysięcy głosów.

Lista powyższa została w pierwotnym kształcie opracowana, na podstawie strony internetowej EXPLAINER na domenie polskieradio.pl z dnia 31.01.2025. (EXPLAINER jest rodzajem treści, która ma na celu wyjaśnienie złożonych zagadnień w przejrzysty i bezstronny sposób, by prostować zbędne nieporozumienia oraz przeciwdziałać dezinformacji, opierając się na faktach i jasnym przekazie.) Lista ta póżniej była wielokrotnie ręcznie uaktalizowana. Za niezamierzone błędy w opisie kandydatów przepraszamy. Na życzenie skorygujemy. Proszę się z nami skontaktować.

(Iqarius.pl)

Jak głosować w innym mieście? Zmiana adresu głosowania.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli wiemy z góry, że w dniu wyborów będziemy poza naszym miejscem zamieszkania? Najprościej będzie skorzystać z aplikacji mObywatel lub serwisu mobywatel.gov.pl. Tam, w odpowiednich zakładkach, znajdziemy informacje z Centralnego Rejestru Wyborczego.  Można tam ustalić Gdzie jest moja komisja wyborcza? 

Jak dokonać pojedyńczej zmiany na wybory prezydencie 2025?. To bardzo proste. Wystarczy pójść do dowolnego urzędu gminy i poprosić o zaświadczenie o prawie do głosowania. Podkreślamy – może być to dowolny urząd – niekoniecznie ten, który znajduje się w miejscu naszego zameldowania. W urzędzie od ręki otrzymasz dwa dokumenty – na pierwszą i na drugą turę wyborów prezydenckich. Z takim zaświadczeniem wyborca może głosować w dowolnym miejscu. Należy jednak pilnować tych dokumentów, bo są one wydawane tylko raz – jeśli je zgubimy, nowych nie otrzymamy. A bez zaświadczenia nie zagłosujemy nawet tam, gdzie na co dzień mieszkamy.

Kiedy nasz głos może okazać się nieważny w wyborach?

Nie każdy oddany w wyborach głos jest ważny. Może się zdarzyć, że będzie on nieważny, jeżeli nieprawidłowo zaznaczymy nazwisko kandydata.

  • Jeśli przy nazwisku wybranego kandydata postawimy inny znak niż “x“. (Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że zdarza się, że wyborcy zaznaczają “+” lub tzw. ptaszka. Takie znaki powodują, że oddany głos jest nieważny).
  • Nieważny jest też głos oddany na więcej niż jednego kandydata.
  • Tak samo będzie w sytuacji nieumieszczenia znaku “x” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Jak będą liczone nasze głosy?

Liczenie głosów w wyborach prezydenckich powinno przebiegać w sposób przejrzysty i zgodny z prawem. Po zamknięciu lokali wyborczych komisje obwodowe przystępują do obliczania głosów według ustalonej procedury.:

  1. Komisja otwiera urny wyborcze i sprawdza, czy nie doszło do naruszenia plomb.
  2. Liczba kart musi zgadzać się z liczbą osób, które oddały swój głos.
  3. Komisja sprawdza, które głosy są nieważne i je odrzuca (np. karty bez zaznaczonego kandydata lub z wieloma krzyżykami).
  4. Komisja liczy głosy oddane na poszczególnych kandydatów i sporządza protokół.

Po zakończeniu liczenia protokoły z komisji obwodowych są przekazywane do komisji wyższego szczebla, które sumują dane i przygotowują wyniki głosowania w wyborach prezydenckich na poziomie lokalnym, wojewódzkim i krajowym. Ostateczne wyniki wyborów ogłasza Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), po zweryfikowaniu wszystkich danych. Cały proces odbywa się pod nadzorem mężów zaufania, obserwatorów i przedstawicieli mediów, co ma zapewnić jego uczciwość i transparentność.

KOMENTARZE

2 thoughts on “Wybory prezydenckie 2025 – lista kandydatów.”

  1. Według ogólnie dostępnych źródeł: https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/kandydaci
    na dzięń dzisiejszy zarestrowanych zostało tylko dwóch oficjalnych kandydatów – a więc MENTZEN i BRAUN. Reszta to więc to tak zwane „potencjalne neptki”. Każdy z nich musi zebrać i przynieść do Komisji wyborczej 100,000 podpisów. Czyli przy trzydziestu kandydatach, 3 miliony pełnoprawnych obywateli musi zadeklarować swoje preferencje polityczne. A jest to około 15% całej populacji głosującej. Zakładając 50%-tową frekwencję wyborczą pozostaje 7 milionów głosów do rozdzielenia pomiedzy kandydatami.

    Zjawisko to jest na tyle nietypowe, że z analizami powinniśmy się powstrzymać do dnia 4 kwietnia 2025 r – bo jest to ostatni dzień zgłaszania kandydatów. Jeżeli wypali to co się w internecie na youtubach odważnie dyskutuje to w tym roku przy wyborach, może być inaczej niż drzewiej bywało. Pożyjemy, zobaczymy i wtedy „huzia na Józia” -wybierajmy tego NAJLEPSZEGO!

    Więcej komentarzy na temat potencjalnych kandydatów w artykule “Bitwa o fotel”. https://wolnemedia.net/bitwa-o-fotel/

    Polecam również do poczytania w wolnych chwilach niezależnej analizy na temat fenomenu społecznego objawiającego sie chęcią masowego kandydowania na fotel prezydenta.
    https://wolnemedia.net/rozdrabnianie-prawicowego-elektoratu/

Leave a Reply