
Wybory prezydenckie w Polsce 2025. Co należy wiedzieć?
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Ewentualna (a najbardziej prawdopodobna) druga tura została zaplanowana na 1 czerwca. Do PKW wpłynęły 53 zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, z czego 44 zostały zarejestrowane. Z tych czterdziestu czterech zakwalifikowanych zostało 13 kandatów, płci obojga, którzy udowodniji swoje poparcie stu tysiącami podpisów poświadczonych peselami obywatelów RP. Dopiero jednak 28 kwietnia 2025 r. z obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej dowiemy się, jak wygląda ostateczna lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 r.
Stan aktualny: Na dzień 15 kwietnia 2025 Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła, miejmy nadzieję że ostatecznie, trzynaście oficjalnych kandydatur na prezydenta RP z poparciem co najmniej 100,000 obywateli.

Pierwsza minidebata pomiędzy dr. Arturem Bartoszewiczem a Grzegorzem Braunem już się odbyła na kanale Moniki Jaruzelskiej. W chwili pisania tego artykułu obejrzało ją ponad 675 tysięcy osób. ZOBACZ Po debacie na wielu kanałach wysypały się liczne analizy polityczne. Dla mnie najciekawszą okazała się analiza ich postaw i siły argumentów obrazowana poprzez mowę ciała. Zapraszam TUTAJ
11 kwietnia odbyła się telewizyjna, kontrowersyjna debata Trzaskowski – Nawrocki w Końskich plus sześciu niezapowiedzianych gości.

Rafał Trzaskowski, w poczuciu przewagi, zaproponował, żeby debata odbyła się w piątek 11 kwietnia o godzinie 20 w Końskich. “Uczciwe zasady, największe telewizje. Czekam. Odwagi, … Panie Karolu Nawrocki, słyszę, że chce pan debatować. Zapraszam. Tylko ostrzegam: trzeba będzie odpowiadać na pytania dziennikarzy”
Wieczorem Wioletta Paprocka, szefowa sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego informowała: Ne udało się dojść do porozumienia. „W związku z ciągłym przerywaniem i brakiem możliwości poznania warunków debaty uzgodniliśmy, że telewizje prześlą sztabom propozycje zasad debaty mailem. Czekamy na nie i czekamy jutro w Końskich!” – W kolejnym wpisie Paprocka dodała: „Odpowiadając na liczne pytania. Sztab PiS nie potwierdził, że weźmie udział w jutrzejszej debacie z udziałem 3 telewizji. My potwierdzamy i będziemy!”.
TYLE wiedzieliśmy w dniu (10 kwietnia 2025 r)
Natomiast 11 kwietnia na ekranach telewizorów (szczególnie na kanale Republika) obnażone zostało widowisko propagandowe mające zechęcić Polaków do głosowania na Trzaskowskiego przeciwko Nawrockiemu. A że wyszło inaczej to już sami oceńcie według swoich kryteriów i preferencji. Niemniej pamiętajmy że głosować mamy na GŁOWĘ PAŃSTWA, a nie na pajaca czy showmana.
14 kwietnia odbyła się prezydencka debata w Republice

Wzięło w niej udział 10 kandydatów. Nie pojawili się Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej) , Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy)” oraz Maciej Maciak – kandydat niezależny.
Wielka, wspólna, przedwyborcza debata prezydencka
Telewizja Polska przekazała, że na niecały tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich TVP, Polsat i TVN planują zorganizować wspólną debatę. Informacja w tej sprawie pojawiła się w programie “19.30”, w materiale autorstwa Mateusza Dolatowskiego dotyczącym kampanii wyborczej. Dziennikarz zaznaczył, że na debatę zostaną zaproszeni, zgodnie z wymogiem, wszyscy kandydaci zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą.
Oficjalna debata prezydencka ma się odbyć w poniedziałek 12 maja o godz. 20:00.
Będzie transmitowana równolegle na antenach TVP, TVN24 oraz w Polsacie. Według doniesień portalu Wirtualnemedia.pl, debata jest na etapie wstępnych ustaleń. Żadna ze stacji nie wskazała jeszcze, kto będzie ją reprezentował w czasie debaty.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r.
Obecnie na stronie PKW widnieje 15 nazwisk osób ubiegających się o fotel prezydenta. Są to (według kolejności zgłoszenia):
- Sławomir Mentzen
- Grzegorz Braun
- Rafał Trzaskowski
- Artur Bartoszewicz
- Karol Nawrocki
- Adrian Zandberg
- Szymon Hołownia
- Marek Woch
- Maciej Maciak
- Joanna Senyszyn
- Magdalena Biejat
- Marek Jakubiak
- Krzysztof Jakub Stanowski
(Iqarius.pl)