Skip to content

Maciej MaciakWybory prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie 2025 - Pierwsi przegrani

IQ-@rius Apr/12/20254200

Wybory prezydenckie 2025 – Pierwsi przegrani

zajawka 13-ka

   

Kandydaci na prezydenta RP w roku 2025
2025 Kandydaci na prezydenta RP

Wybory prezydenckie w Polsce 2025. Pierwsi przegrani w tej konkurencji.

Kandydaci nie zakwalifikowani do startu w wyborach pomimo zarejestrowania komitetów wyborczych

Poniżej lista tych, którym nie udało się zebrać 100 000 podpisów poparcia:

Marcin Bugajski (47 lat) – BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY. Urzędnik i prawnik, w 2010 wiceprezydent Łodzi, w latach 2010–2014 członek zarządu województwa łódzkiego IV kadencji. Nie uzyskał mandatu w wyborach do Europarlamentu w 2024.

Kamil Krzysztof Całek (38 lat) – prawnik, nauczyciel akademicki na stanowisku profesora uczelni, działacz społeczny, polityczny i sportowy. W 2024 r. Ekspert Komisji Europejskiej w obszarze nauk prawnych. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego. Od 2023 r.  pracownik naukowy Uniwersytetu Azteca w Azji ( Azteca Center for Highier Education in Asia/ India) oraz profesor innych uczelni zagranicznych. Zaangażowany w działalność na rzecz praw człowieka (przedstawiciel Organization for Human Rights Defence). Program wyborczy dra Kamila Krzysztofa Całek to odpowiedź na potrzeby zwykłych ludzi.

Katarzyna Cichos (38 lat) – doktor nauk prawnych, kandydatka niezależna. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W swojej karierze zawodowej związana była z organizacjami pozarządowymi oraz pracowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką książek i artykułów z zakresu prawa międzynarodowego oraz prawno-instytucjonalnych aspektów rozwoju.

Jolanda Duda (xx lat) – finansistka z Chełmna. Nie zdobyła mandatu w wybrach do Parlamentu Europejskiego.

Dawid Bohdan Jackiewicz (52 lata) – b. minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło. Jest ojcem dwójki synów, wspaniałych chłopców, o których los się martwi. Tak jak o swój los i los swoich bliskich martwi się większość Polaków…

Roman Jackowski (xx lat) – data przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu: 21 marca 2025, pełnomocnik wyborczy: Roman Marian Surdacki, pełnomocnik finansowy: Robert Wacław Plewik.

Dominika Jasińska (51 lat) – tak pisze o sobie: Jestem certyfikowaną trenerką Porozumienia Bez Przemocy (Nonviolent Communication NVC) i mediatorką. Wspieram instytucje, firmy oraz osoby prywatne w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i odbudowywaniu porozumienia. Od lat prowadzę własną firmę wraz z zespołem wspaniałych i oddanych ludzi. Jestem też mamą trójki dorosłych dzieci. Od grudnia 2023 realizuję projekt Obejmując Polskę i chcę wystartować w wyborach prezydenckich, wygrać je i budować społeczność Polaków w oparciu o zgodę i porozumienie.

Andrzej Kasel (xx lat) – przedsiębiorca

Grzegorz Kołek (xx lat) – dostępne źródła nie podają jego daty urodzenia ani wieku) – lewicowy polityk związany z Częstochową.

Jan Kubań (xx lat – dostępne źródła nie podają jego daty urodzenia ani wieku) – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, właściciel firmy IT, wolnościowiec, alpinista, facet z głową na karku, działający oddolnie i przede wszystkim człowiek czynu. 

Daniel Lechowicz (xx lat) – działacz Konfederacji i Ruchu Narodowego, wolontariusz, propagator Idei Narodowej Demokracji. Specjalista w zakresie transportu, IT i analizy danych.co o nim wiemy?

Wiesław Lewicki (55 lat) – przewodniczący partii Normalny Kraj, powstałej w 2015 roku w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu „Republikanie,” wiceprezes Kongresu Nowej Prawicy.

Zbigniew Litke (xx lat) – polityk z Rudy Śląskiej

Katarzyna Łysik (xx lat) – rolnik

Eugeniusz Maciejewski (70 lat) – prezes partii PIAST – JMENiŚ. Wielokrotnie, bez powodzenia, startował w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Chciał również zostać burmistrzem Turku.

Adam Nawara (xx lat) – co o nim wiemy?

Jakub Perkowski (xx lat) – co o nim wiemy?

Marta Ratuszyńska (xx lat) – doradca restrukturyzacyjny, kandydatka Partii Dobry Radom. Kandydatka poinformowała, że chce, aby 100 tys. podpisów pochodziło od mieszkańców Radomia. Będzie to stanowiło 66% uprawnionych do głosowania. Niech Radom będzie miastem, które skorzysta z tak fantastycznej możliwości, niech zasłynie właśnie z tego. 

Sebastian Ross (xx lat) – socjalistofob (Jak sam siebie określa na fejsbuku)

Włodzimierz Rynkowski (xx lat) – polski działacz społeczny i polityczny, pełniący funkcję przewodniczącego Związku Słowiańskiego od 2022 roku.

Krzysztof Andrzej Sitko (xx lat) – (Alternatywa Społeczna)

Aldona Skirgiełło (xx lat) – kandydatka Samoobrony, znana z programu „Żony Podlasia.

Piotr Szumlewicz (49 lat) – działacz związkowy i lewicowy publicysta, jeden z założycieli Krytyki Politycznej, z której wystąpił w 2003 roku, a także zaangażowany w obronę praw pracowniczych szef związku zawodowego Zawodowa Alternatywa. Absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.

Robert Śledź (xx lat) – związany z komitetem Polski Interes Narodowy w eurowyborach 2024

Romuald Starosielec (xx lat) – Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim i Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W 2019 r. i w l. 2020-2023 prezes partii Jedność Narodu. Obecnie jest prezesem partii Ruch Naprawy Polski. W 2018 r. bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Paweł Tanajno (56 lat) – kandydat Polski Liberalnej Przedsiębiorców.

Krzysztof Tołwiński (xx lat) – polski polityk, samorządowiec i rolnik, w 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w latach 2010–2011 poseł na Sejm VI kadencji.

Robert Więcko (xx lat) – w wyborach samorządowych w 2024 r. kandydował do sejmiku województwa podlaskiego, startując z listy komitetu wyborczego wyborców obywatele dla obywateli. Nie udało mu się uzyskać mandatu.

Tomasz Ziółkowski (xx lat) – kierownik produkcji w przemyśle ze Zduńskiej Woli. Startując z listy komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej brał udział w wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 r., ubiegając się o mandat posła. Mandatu posła nie udało mu się uzyskać. Działa jako koordynator MKS Zduńska Wola w sekcji piłki nożnej. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta w latach 2010-2014. Był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Zduńskowolskiego w latach 2014-2018.

Kandydaci, którzy zrezygnowali:

Stanisław Żółtek (45 lat) – były współpracownik Janusza Korwin-Mikkego. Polityk, lider Polexitu, zdecydował o wycofaniu się z wyścigu‘ W poprzednich wyborach w 2020 roku startował, choć jego wynik w pierwszej turze mógł być rozczarowujący. Żółtek otrzymał zaledwie nieco ponad 45 tysięcy głosów. WYCOFAŁ SIĘ 20 marca

Stanisław Żółtek - kandydat zrezygnował
Stanisław Żółtek – kandydat zrezygnował

Dlaczego Stanisław Żółtek zrezygnował? – Nałożyło się kilka powodów. Gdy zarejestrował się Grzegorz Braun i Krzysztof Stanowski uznałem, że mój elektorat całkowicie się rozdrabnia. Wynik byłby marny – tłumaczył gazecie.pl Stanisław Żółtek, eurosceptyk, który właśnie wycofał się z wyścigu. Do tego doszły sprawy prywatne, rodzinne. W sumie te wszystkie rzeczy się nałożyły i to mnie powstrzymało przed kandydowaniem.

Ciekawostka wyborcza. Jak kandydat na prezydenta egzaminuje innych kandydatów na to samo stanowisko?

Krzysztof Stanowski zaplanował wywiady z kandydatami na prezydenta w następujących terminach:

  • Sławomir Mentzen – 26 marca 2025 r. o godzinie 21:00 wykonane
  • Artur Bartoszewicz – 27 marca 2025 r. o godzinie 20:00 wykonane
  • Adrian Zandberg – 2 kwietnia 2025 r o godzinie 14:00 wykonane
  • Grzegorz Braun – 3 kwietnia 2025 r. o godzinie 20:00 wykonane
  • Magdalenia Biejat – 9 kwietnia 2025 r o godz 14:00 wykonane
  • Karol Nawrocki – termin do ustalenia

Stanowski poinformował, że większość z jedenastu zarejestrowanych kandydatów potwierdziło swój udział w wywiadach. Jedynym kandydatem, który do 21 marca 2025 r. nie udzielił odpowiedzi, był Rafał Trzaskowski. Wywiady odbywają się w Kanale Zero, którego Stanowski jest szefem.

KOMENTARZE

Leave a Reply